3015_2239_4268-header-seben-img (1)
Seben Yürüyüş Yolları

Seben, büyük kısmı ormanlarla kaplı dağ ve sıradağları, flora ve faunasıyla oldukça zengin bir ilçedir. Bu nedenle doğayla başbaşa yürüyüş yapmak isteyenler için ideal konumdadır. Seben ilçesi sınırlarında bulan önemli doğa yürüyüşü parkurlarından başlıcaları şunlardır:

Kınıkçı Kanyonu (Çeltikdere-Yaylaçayı-Köroğlu): 38 km lik bu parkur, el değmemiş doğası ile Bolu’nun en çok tercih edilen parkurlarından biri. Çok sayıda doğasever burada yürüyüş yapmaktadır.

Uludere Vadisi- ÇeltikdereŞadıman Köprüsü-Cumaderesi-Sakal Yaylası: 47 km’lik bu parkurda vadi içindeki mağaralar ve peribacaları oldukça ilginç görüntüler sunuyor.

Kuzdere Kanyonu (Musasofular Yaylası-Solaklar Kayaevleri): 12 km’lik bu parkurda dört mevsim yüyrüyüş imkanı bulunuyor.

Seben Gölü-Avudan Yaylası –Seben: 20 km’lik yürüyüş parkuru, görsel açıdan oldukça etkileyici ve yaban hayvanları ile karşılaşma imkanı da var. Seben Gölü-Keskinli Yaylası-Seben: 10 km’lik parkurda 4 mevsim yürüyüş yapılabiliyor.

Yaylaçayı-Köroğlu Zirvesi: Muhteşem bir manzaraya sahip 18 km’lik parkurun büyük bölümü orman içi toprak yollardan oluşuyor.

Muslar Kayaevleri-Nevruz Tepesi-Solaklar Kayaevleri: 5 km’lik parkurda arkeolojik değerlere sahip kayaevlerini görme imkanı bulunuyor.

Kartalkaya-Gökhaliller-Bı- yıklar Yaylası: 12 km’lik parkur kolay yürünür bir yapıya sahip ve büyük bölümü orman içinden geçiyor. Kartalkaya-Haydar-Haccağız Yaylası: Parkur 13 km’yi buluyor, orman içinden geçen parkurda Haydar’da tadına doyulmaz bir su sizi bekliyor