3015_2239_4268-header-seben-img (1)
Tabiatın Kalbi’ne Can Suyu : Seben Gölü

Türkiye’nin ve dünyanın doğal güzellikleri ile en zengin kentlerinden olan Bolu, bünyesinde 150’ye yakın göl ve gölete ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de pek çok insanın aklına Bolu denince Abant Gölü, Gölcük ve Yedigöller geliyor. Oysa, meyve bahçelerine su bulmak üzere yola çıkan bir avuç Sebenli’nin zorlu ve meşakkatli mücadelesi sonucu 2008 yılından sonra Bolu’da Karadeniz Bölgesi’nin en büyük (sulama) gölünün oluşturulduğunu pek az insan biliyor.

Seben ilçe merkezine yaklaşık 20 km Bolu merkeze uzaklığı 32 km olan Seben Gölü’nün geçmişi aslında çok eskilere dayanmıyor. Yarım asırlık bir düşün, yaklaşık 8 yılda mucizevi bir şekilde gerçekleşmesiyle dağların zirvesine oturmuş adeta.

Bir zamanlar Akkilise olarak adlandırılan Aladağlar’ın 1.441 metre rakımındaki bu platonun göl olabileceği kimsenin aklından geçmiyordu. 1990’lı yılların sonuna doğru yaşanan kuraklık neticesinde bir avuç insan su sorununa çözüm bulmak isterken, aynı zamanda Bolu’nun doğal güzelliklerine yeni bir gerdanlık daha takmış oldular. 2004 yılında Seben’de tarımsal sulama için yapımına başlanan göletin devasa bir göle dönüşeceğini bile kestiremeden...